Krakowskie Rezydencje Artystyczne KRA 2020

Już w najbliższy czwartek rozpoczynają się

KRAKOWSKIE REZYDENCJE ARTYSTYCZNE 2020

#KRA 2020

Czym są KRA2020?

Krakowskie Rezydencje Artystyczne 2020 (KRA2020) to projekt, w którym udział weźmie około 35 artystów plastyków oraz muzyków z Polski, Anglii,Gruzji, Czech, Litwy, Białorusi,Niemiec i Indonezji a wśród nich znakomita malarka polskiego pochodzenia, Barbara Kaczmarowsk-Hamilton, która jest portrecistką brytyjskiej rodziny królewskiej.

W ciągu kolejnych 9 dni, Kraków oraz wybrane miejsca w Małopolsce staną się wyjątkową przestrzenią twórczą, której efekty zostaną zaprezentowane mieszkańcom Krakowa i szerokiej publiczności pod koniec 2020.

Sympozjalna/webinaryjna- część wspólna, zainicjuje ideę zapoznania się z różnorodną etnicznie i kulturowo sztuką, jak i indywidualną twórczością zaproszonych artystów.

Termin:

1 część – 15.10-24.10.2020 – Kraków/Małopolska(m.in.:Wieliczka Miechów, Olkusz, Ojców)

2 część – 01.12-13.12.2020 – Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie

Co o projekcie mówi jego autorka – prof. Joanna Banek?

Projekt Krakowskie Rezydencje Artystyczne powstał parę lat temu. Była to spontaniczna reakcja na brak takiej aktywności w Krakowie. Z tego co wiem, próbuje się organizować jakieś rezydencje, jednak jest to ciągle działalność niszowa, plenerów miejskich nie ma zaś od wielu lat. Sądzę, że połączenie tych dwu idei: rezydencji i pleneru, da dopiero właściwą perspektywę działania.

Celem projektu jest integracja środowiska artystów z Małopolski, artystów krakowskich z artystami z zagranicy, z innych ośrodków, czasem mniej znanych, czasem zaś z wiodącymi artystami, czołówką.  Pandemia bardzo silnie i dobitnie pokazała, w jak trudnej sytuacji są artyści, jak silnie reagują na to co się dzieje. Celem tego projektu  jest również  uzmysłowienie społeczeństwu, jak delikatne i wrażliwe jest środowisko artystyczne. Artyści pracują zamknięci w swoich pracowniach, niby są odcięci od świata, jednak nic bardziej mylnego. To oni najbardziej, jak papierek lakmusowy, odbierają wszelkie zmiany w naszym świecie, naszej rzeczywistości. W pracach od razu widać całą upiorność pandemii, izolację, samotność, śmierć… – podkreśla prof. Joanna Banek, pomysłodawczyni projektu, kurator.

Celem KRA 2020 jest także wyrwanie artystów z depresyjno-pandemicznego pracownianego oglądu świata. Chcemy pokazać inne drogi, zarazić artystów chęcią pozytywnej zmiany, widzenia optymistycznego. Świat po pandemii nigdy nie będzie już taki sam, ale nowy świat, inny, nie znaczy gorszy. Chcemy by artyści zobaczyli ten świat, by nieśli pozytywne idee, by społeczne oddziaływanie sztuki nabrało innego wymiaru. – dodaje.

Organizatorem Rezydencji jest V ART Fundacja. Projekt realizowany jest pod patronatem Marszałka Województwa Małopolskiego, Rektora Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, TVP3 czy ZPAP OK.

„Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego”

Kuratorami projektu z ramienia organizatora Fundacji V ART są dr hab. Joanna Banek; 607040690; joanna.banek@gmail.com oraz Tomasz Awdziejczyk; 602 732 247; tomasz.awdziejczyk@gmail.com

Kontakt dla mediów – rzecznik prasowy #KRA2020 – Paweł Kozakiewicz: 880 523 442

Artyści biorący udział w projekcie:

Lilianna Lilu Batory (Polska)

Jaremi Picz (Polska)

Waldemar Pawlikowski (Polska)

Czet Minkus  (Polska)

Edward Gałustow (Białoruś, Polska)

Gotsha (Gocha ) Chkhaidze (Gruzja)

Monika Krzakiewicz (Polska)

Krzysztof Ludwin (Polska)